top of page

Ako sa vyhnúť letným horúčavám v byte - 3 účinné rady

Snívate o chladnom byte po horúcom dni v práci? Alebo si prajete tráviť letné dni vo vnútri pre horúce počasie, no v interiéri teploty prevyšujú tie v exteriéri? Príjemné predstavy už nemusia zostávať len vo vašej mysli, máme pre vás riešenie! Priniesli sme vám 3 účinné tipy ako udržať vaše obydlie v primeraných teplotách, aj keď vonku zúria tropické teplá.Je všeobecne známe, že letá sa každým rokom oteplujú a spôsobujú ťažkosti neustále zvyšujúcemu sa počtu obyvateľov a domácností. Pociťujeme to najmä v domovoch, smerujúcich na južnú či západnú stranu, priamoúmerne s vyšším umiestnením izby. Čo v takom prípade, že je práve vaša južne orientovaná izba na siedmom poschodí?


Za daných podmienok by ste sa mali držať 3 pravidiel:

- vetrať,

- chladiť

- a predovšetkým tieniť.


1 ) Správne vetrajte


Čím viac sa blížia teplejšie mesiace, tým viac je nutné dbať na správnu techniku vetrania. Ak v istom bode dňa je teplota interiéru vyššia ako teplota v exteriéri, je nutné zmeniť spôsob vetrania a preorientovať sa na letný režim.


Aby ste docielili to, že vo vnútri bude chladnejšie ako vonku, je nutné si zapamätať, že by ste mali vetrať len ráno a večer a hlavne v noci. Vtedy, kedy sú teploty najnižšie. Taktiež netreba zabúdať na otvorené dvere vo všetkých miestnostiach, aby ste dovolili vzduchu cirkulovať. Cez deň by sa vetrať nemalo, lebo sa dnu naženie horúci vzduch, ktorého je náročné sa zbaviť.2 ) Chlaďte klimatizáciou alebo ventilátorom


Prúdiaci studený vzduch vám zaručene priestory ochladí. Pri používaní spomenutých prístrojov je dôležité dbať na určité pravidlá - nechladťe príliš a nemajte otočený ventilátor či nastavenú klimatizáciu na seba. Rozhodne by ste nemali podchladiť vašu miestnosť. Zároveň venujte zvýšenú pozornosť vášmu krku a tvári, nenechávajte si ich zbytočne umelo ochladzovať a vysušovať.


Klimatizácia poskytuje jednoduchý nástroj na regulácie teploty - obyčajným kliknutím schladí vašu miestnosť na žiadanú teplotu. Nevýhodou tejto možnosti je však fakt, že nemusí byť vždy najoptimálnejším riešením - predstavuje totiž opakujúce sa náklady. V takom prípade by bolo lepšie sa poobzerať po jednorázovej investícii.3) Investujte do tieniacej techniky


Kľúčom k úspechu a chladnému domovu, (teda okrem kvalitných tepelno-izolačných okien) je práve tieniaca technika. Predstavuje už vyššie spomínanú jednorazovú investíciu, ktorá vám prinesie rýchlu návratnosť.


V predchádzajúcich bodoch sme bojovali s horúcim vzduchom, ktorý sme už do domácnosti pustili. Avšak dôležitejšie ako bojovať s veternými mlynmi je teplému vzduchu do prístup do interiéru zamedziť.


Ideálne je ak priame slnečné svetlo na okenné sklo nedopadne. Akonáhle prejde cez izolačné sklo okna (dvojsklo či trojsklo), dochádza k vyhrievaniu interiéru. V takom prípade treba siahnuť po exteriérovej tieniacej technike - vonkajšie žalúzie a rolety.


A aký je záver?


Spôsobov ako chrániť svoje obydlie v tropických horúčavách je mnoho, no my sme vám predstavili tie najúčinnejšie a najzákladnejšie - vetranie, chladenie, tienenie. Kombinácia všetkých troch prinesie u vás doma osviežujúci pocit po rozpálenom dni vonku.


V prípade, že by ste sa o externých spôsoboch tienenia chceli dozvedieť viac a zistiť možné riešenia pre váš domov, ktoré budú dokonalou súhrou, kontaktujte nás prostredníctvom formulára nižšie.


Správne tieňte, chlaďte a vetrajte.


Vaše PMOKNA

Comments


bottom of page